Hasfájós baba, kólika az első hónapokban
Az első három hónapban újszülöttek esetén gyakori a has puffadása. A bélgázok képződése teljesen természetes folyamat, mely az emésztés során zajlik. Babák esetén sajnos előfordulhat, hogy az etetések során túl sok levegőt nyelnek, vagy fokozott a bélgázok képződése, ami görcsös hasfájáshoz (kólika) vezet. A kólika gázok távozása után megszűnik, a baba jókedvű és nyugodt lesz. A csecsemőkori kólika nem betegség, sokkal inkább egy életkorra jellemző állapot.
A csecsemőkori kólika okai:
A babáknak több okból lehet hasfájása.
- A mohón evő babák, akár anyatejet szopnak, akár cumisüvegből táplálkoznak, az étkezések során túl sok levegőt nyelnek.
- Az anyatejet fogyasztó babák emésztésére kihat az anya táplálkozása.
- A helytelen szoptatási technika miatt is fokozódhat a levegőnyelés, illetve ha a mell a szoptatás során nem ürül ki teljesen, akkor a baba a szopás elején ürülő hígabb és nagyobb szénhidráttartalmú tejet fogyasztja, amit nehezebb emészteni.
- Életkori sajátosság, hogy az emésztés még elégtelen, hisz hiányoznak a tökéletes emésztéshez szükséges enzimek, így a táplálék részben a vastagbélben bomlik le, ami gázképződéshez vezet.
- Tápszeres babák esetén meg kell találni a legmegfelelőbb tápszert, illetve a tápszer váltások is okozhatnak puffadást.
A baba kólika tünetei :
A hasfájós baba nyűgös. Nem tud aludni, csillapíthatatlanul, kitartóan sír mindaddig míg nem tud a pelusba rotyogtatni egy kiadósat. Lábait felhúzza, hasa feszes, puffadt. A több órás, több éjszakán keresztül tartó sírás az anya számára is nagyon megterhelő.
Hogyan segítsünk ha hasfájós a baba ?
Fontos a helyes mellretétel és szoptatás elsajátítása.
Ha cumisüvegből eszik, válasszunk kis lyukú cumit, amiből lassabban ürül a folyadék, ám kevesebb levegőt nyel a baba. A cumisüvegben levő habot ne etessük meg a kicsivel.
A gyermekorvos segítségével keressük meg a megfelelő tápszert, ami nem okoz puffadást.
Ne adjunk egyszerre nagy mennyiségű ételt, mert megterheli az emésztést, inkább sűrűbben kis adagokban etessük.
Evés közben büfiztessünk többször.
Anyatejes táplálás esetén, anya kerülje a puffasztó ételeket, érdemes megfigyelni hogy milyen étel elfogyasztása után jelentkezik a kólika, és azokat az ételeket kerülni kell.
Az ülve etetett babáknál ügyelni kell rá, hogy a törzse ne rogyjon meg, a teste maradjon egyenes helyzetben evés közben.
A puffadást csökkenti a has masszírozása, melyet az óramutató járásával megegyező irányba körkörös mozdulatokkal kell végezni babaolajos kézzel. A láb tornáztatása, körkörös mozgatása segít a gázok kiürülésében.
A hasra helyezett meleg pelenka, vagy törölköző oldhatja a görcsöket.
Teremtsünk nyugodt környezetet, próbáljuk énekelni, vagy szóljon lágy zene, elalvás előtt hordozzuk ölben.
Kerüljük a hirtelen mozdulatokat és a rázást, lelki traumát és agyvérzést okozhat.
A babák gondozása
Szoptatás és anyatej
Táplálás – mit és mennyit
Fürdetés és bőrápolás
Házipatika tartalma
A csecsemő és gyermek fejlődése
(Új lapon nyílnak meg)
A nyugodt környezet, a napirend kialakítása is segíthet az elalvásban. Mindig ugyanakkor tegyük le az esti alváshoz a kicsit, kapcsoljuk ki a villanyt, tv-t és rádiót.
A gyógyszertárakban kapható sokféle puffadás elleni szer babáknak, tapasztaljuk ki, hogy melyik segít. Érdemes kikérni a védőnő vagy gyermekorvos tanácsát.
Elég elterjedt gyakorlat, hogy a hasfájós babát, anya rendszeresen hőmérőzi popsiban, hisz a hőmérőzés székelési ingert vált ki, és egy kiadós rottyantás után a baba békésen elalszik. Ez azonban kerülendő példa, mert a babát hozzászoktatjuk, hogy külső ingerekre kakáljon ami későbbi székelési problémákat okozhat.
Kórházi körülmények között hasonló módszer a szélcsövezés, melynek során egy apró bekrémezett gumicsövet dugnak a popsiba, amin keresztül a gázok kiürülnek és a baba megkönnyebbül. Esetenként optimális megoldás, de a fentiek miatt szintén kerülendő a rendszeres használata.
A legcélravezetőbb módszer a fent leírt életmódi és táplálkozási szokások kialakítása, és a puffadásgátlók alkalmazása.
Amennyiben a fent leírt módszerek nem segítenek, érdemes megmutatni a csecsemőt gyermekorvosnak, a tejfehérje-allergia, vagy egyéb hasi betegségek kizárása miatt.
Jó hír, hogy a csecsemőkori kólika általában 3-5 hónapos korban nyom nélkül megszűnik, úgyhogy kitartást kívánok minden hasfájós baba anyukájának és apukájának! 🙂